منو
09103690034

رله حالت جامد (SSR- Solid State Relay)

ssr

رله حالت جامد (SSR- Solid State Relay)

در این مقاله اقای برق قصد دارد در مورد یکی از پرکاربردترین رله ها در صنعت برای کاربرانش صحبت کند.زمانی که حرف از رله ها در صنعت می شودبیشتر کاربران به رله های شیشه ای و یا رله های مکانیکی یا از این دست رله ها فکر میکنند.

اما گستره ی وسیع رله ها در اینجا ختم نمی شود و با پیشرفت تکنولوژی رله های جدیدی با کم ترین درصد خطا و طول عمر بیشتر به بازار عرضه می شوند .

اگر بخواهیم در مورد رله های قدیمی که هنوز هم در صنعت کاربرد دارند صحبت کنیم می توانیم به رله های شیشه ای که یک بوبین برای تحریک دارند که کنتاکت هایی را قطع و وصل می کنند و یا رله های دیگر مانند رله های حرارتی که برای محافظت موتور استفاده می شوند ویا مثال ساده تر رله های الکترومکانیکی که همان کنتاکتورهاهستند حساب می شوند نام برد.

نمونه ای از رله شیشه ای یا رله کمکی
نمونه ای از رله شیشه ای یا رله کمکی
نمونه ای از کنتکتور(مکانیکی)
نمونه ای از کنتکتور(مکانیکی)

البته ناگفته نماند که نوع های دیگری از رله ها نیز داریم که از موضوع بحث ما خارج است.رله هایی که گفته شد معمولا دارای عیب هایی نظیر طول عمرکم، جریان مصرفی بالا،توان مصرفی بالا و … هستند.بنابراین برای حذف این معایب رله هایی به بازار معرفی شدند که SSR نام گذاری شده بودند.

C:\Users\Farshad\Downloads\SHAREit\SM-J111F\file\images (1).jpg

این رله بسیار شبیه رله های الکترومکانیکی (کنتاکتور) هستند با این تفاوت که هیچ المان متحرکی در ان ها وجود نداشت ، عدم قسمت متحرک SSR ها موجب افزایش عمر آن ها می شد پس درمدارهایی که ما عمل کلید زنی را زیاد داریم مورد استفاده قرار می گرفتند.

C:\Users\Farshad\Downloads\SHAREit\SM-J111F\file\images (2).jpgاز مزایای این رله ها می توانیم به طول عمر بالا ، ابعاد بسیار کوچک ، سبک تربودن ، سرعت سوییچینگ بسیار بالا و نیاز به جریان بسیار کم راه اندازی و …اشاره کرد.در کنار این مزایا معایبی نیز این رله ها دارند که در مقایسه با مزایای ان ها قابل چشم پوشی است.

در یک کلام می توان این رله ها را این طور خلاصه کرد که SSR ها یک قطعه سوییچینگ الکترونیکی است که ما با داشتن ولتاژ کوچک می توانیم جریان و یا ولتاژهای بزرگتری را کنترل کنیم.

در عکس پایین نمونه رله به کار رفته در سیستم دمای کوره حرارتی می بینید.

ssr_Relay.jpg

circuit_ssr relay.PNG
مدار داخلی یک رله ssr و نحوه بایاس(راه اندازی) کردن آن

SSR ها در نوع های مختلف AC/DC ورودی ساخته شده اند.اگر ولتاژ dc در ورودی ان ها قرار بگیرد به طور مثال:

ولتاژ 4 تا 32 ولت وصل کنیم SSR کار سوییچ را انجام داده و خروجی را وصل می کند.خروجی ها نیز در دو نوع ac و dc ودر رنج های مختلف جریانی تولید می شوند.

به طور مثال اگر در خروجی یک SSR عدد 50 ولت DC ، 40 امپر را نوشته بود به این معناست که رله ولتاژ 50 ولت DC را می تواند در خروجی خود با حداکثر جریان 40 امپر عبور دهند و یا به عبارت دیگر می توان گفت محدوده عملکرد SSR است.تمام این توضیحات برای ولتاژهای AC نیز صادق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان