منو
09103690034

ترانسمیترهای فشار تفاضلی(فلومتر)

ترانسمیترهای فشار تفاضلی(فلومتر)

در این مقاله اقای برق یکی از کاربردی ترین تجهیزات ابزار دقیق به نام ترانسمیترهای فشار تفاضلی هستند را شرح میدهد.

هدف اقای برق در این مقاله این است که کاربرانش را با شیوه های کاربردی بکارگرفتن این ترانسمیترها در صنعت آشنا کند.همان طور که کاربران می دانند عمدتا از این تجهیز ابزاردقیق در صنعت معمولا به عنوان فلومتر استفاده می کنند.

اما در ادامه تعدادی از کاربردهای دیگر این تجهیز را معرفی می کنیم.

ترانسمیتر تفاضلی
ترانسمیتر تفاضلی

این ترانسمیترها دارای دو قسمت  هستند:

قسمت اول :  تجهیزات الکتریکی و مکانیکی که در قسمت بالا قرار گرفته ، که این تجهیزات می توانند استرین گیج ها ، دیافراگم ها و یا بلوزها باشند.

به طور مثال استرین گیج ها که المان تغییر مقاومت با فشار هستند ، با ایجاد یک اختلاف فشار در این استرین گیج ها و تغییرات اهمی آن و استفاده از این تغییرات در مدارات بهسازی می توان به سیگنال های استاندارد جریانی و یا ولتاژی ویا تغییرات پنوماتیکی دست یافت.

حال به قسمت دوم میرسیم که قسمت پایین فلومتر ها است که المان ایجادکننده اختلاف فشار است. این المان ها می توانند اریفیس پلیت ها ، لوله ونتوری ها و یا نازل ها باشند.تمام این تجهیزات با قرارگرفتن در مسیر لوله عبوری باعث ایجاد اختلاف فشار می شوند این اختلاف فشار مبنای اندازه گیری ما هستند.

اریفس پلیت ها صفحات سوراخ دار با شکل های مختلف ساخته می شوند.نازل ها به طور ساده لوله هایی با زاویه نود درجه هستند و لوله ونتوری لوله های کاهش قطریافته هستند.

از این ترانسمیترها معمولا به عنوان فلومتر و اندازه گیری فشار نسبی استفاده می شود.

در ادامه به طریقه استفاده این ترانسمیترها در این کاربردها می پردازیم.

همان طور که می دانید این ترانسمیترها دارای دو پورت ورودی هستند این پورت ها معمولا با علامت مثبت و یا منفی و یا high و low مشخص می شوند.

تفاوت این دو پورت در این است ، زمانی که شما می خواهید از این ترانسمیتراستفاده کنید با ایجاد کردن اختلاف فشار ، دارای دو فشار زیاد و کم هستید پس شما باید آن پورت مثبت و یا high را به قسمت فشار بالای ترانسمیتر که معمولا قبل از المان ایجاد کننده اختلاف فشار است متصل کنید و قسمت منفی و یا low را به قسمت فشار پایین و یا بعد از المان ایجادکننده اختلاف فشار متصل می کنیم.

حال در کاربرد دیگر که اندازه گیری فشار نسبی است را شرح می دهیم.منظور از اندازه گیری فشار نسبی این است که ما می خواهیم از این ترانسمیتر به عنوان یک فشارسنج معمولی استفاده کنیم یعنی باید پورت منفی و یا فشار پایین را آزادبگذاریم و پورت بعدی و یا مثبت را به تجهیز مورد اندازه گیری وصل می کنیم . حال این ترانسمیتر به عنوان یک فشار سنج ،فشار تجهیز ما را گرفته و انتقال می دهد.

این ترانسمیتر ها معمولا به صورت دوره ای کالیبره می شوند و به ندرت نیاز به یک تعمیر اساسی پیدا می کنند.

البته در این مقاله رایج ترین کاربرد این ترانسمیترها با دیدی عملی معرفی شد و کاربران اقای برق می توانند با جستجوی ساده از دیگر کاربرد های این ترانسمیترها باخبر شوند.

مطالب مرتبط
4 دقیقه

لودسل و نحوه عملکرد آن

آقای نویسنده

لودسل و نحوه عملکرد آن   آقای برق درپست اینستاگرامی خود ، یک بیان اجمالی و کاربردی به لودسل ها داشت . در این نوشتار سعی دارد نگاه دقیق تری به این عناصر سنجش وزن خواهد داشت تا حق مطلب را برای کاربران عزیزش ادا کرده باشد . اگربخواهیم فیلد هایی که لودسل ها ، […]

4 دقیقه

انواع ترموکوپل

آقای نویسنده

ترموکوپل یک سنسور حرارتی است که جهت نمایش میزان حرارت در صنایع تولید، ماشین آلات و کاربردهای علمی مورد استفاده قرار میگیرد. یک ترموکوپل می تواند برای حصول اطمینان از میزان حرارت مناسب سطوحی نظیر استیل یا آلیاژهای فلزی در صنایع ماشینی ، یا جهت نمایش حرارت وقتی که یک مخزن یا یک مکان بسیار گرم شده است و نیاز به سرمایش دارد ، مفید باشد و بکار رود.

یک نظر برای “ترانسمیترهای فشار تفاضلی(فلومتر)

  1. […] زیر می توانید در مورد نوع دیگری از ترانسمیتر های سطح که ترانسمیتر های فشار تفاضلی هست اطلاعات کسب […]

    مهر 21, 1399 - 2:00 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان