منو
09103690034

GIS یا تابلو برق های عایق شده با گاز

GIS یا تابلو برق های عایق شده با گاز

 

ایجاد یک پست برق در هر کارخانه یا … از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ایجاد یک احداث ایستگاه برق در نزدیک مرکز بار می تواند از جنبه های مختلف اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشد، چرا که چنین ایستگاهی می تواند طول خط جریان برق را کوتاه کند و همچنین کیفیت ولتاژ را تنظیم کرده و بهبود ببخشد.

[mks_pullquote align=”right” width=”300″ size=”24″ bg_color=”#000000″ txt_color=”#ffffff”]اما مهم ترین مشکل در زمینه ی ایجاد یک پست برق در مرکز بار، کمبود فضا است.که به کمک پست های GIS این مشکل حل شده است.[/mks_pullquote]

اما مهم ترین مشکل در زمینه ی ایجاد یک پست برق در مرکز بار، کمبود فضا است. به طور کلی، یک مرکز بار اصلی در هر بخشی، در زمین هایی قرار می گیرد که فضای کافی برای ایجاد چنین تاسیساتی وجود ندارد و در نتیجه پیدا کردن فضایی اضافه برای ایجاد پست برق امری چالش برانگیز است.

این مشکل می تواند با استفاده ازتکنولوژی تابلو برق های عایق شده با کمک گاز حل شود. در این نوع از تابلو برق ها، تمام اجزای ضروری تابلو برق می تواند در فضای بسیار کمی در کنار هم قرار بگیرند و بر روی تابلو سوار شوند.

این بدان معناست که شین های موجود بر روی یک تابلو برق به کمک گاز SF6 عایق بندی شده اند. این دسته از تابلو برق ها، یعنی تابلو برق هایی که به کمک گاز عایق بندی شده اند را می توان در سیستم هایی با قدرت های 12 کیلوولت تا 800 کیلوولت استفاده کرد. تابلو برق هایی که به کمک گاز SF6 عایق شده اند، برای ایجاد پست الکتریکی در یک فضای محدود، نقش به سزایی را بازی می کنند.

یک ایستگاه توزیع برق که مجهز به تابلو برق های عایق بندی شده با گاز هستند، معمولا تحت عنوان ایستگاه های GIMES (gas insulated metal enclosed substation) شناخته می شوند. GIMES تکنولوژی جدیدی نیست و توانسته است برای سی سال عملکرد بسیار موفقی را از خود نشان دهد.

در تابلو برق های ولتاژ متوسط عایق بندی شده با گاز، تکنولوژی خلا به عنوان قطع کننده و گاز SF6 به عنوان ماده ی عایق مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه به منظور قطع کردن و ایجاد عایق، گاز SF6 در بسیاری از سیستم های GIS ولتاژ متوسط مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید خاطر نشان کرد که در چنین ابزاری، اندازه ی فشار گاز SF6 برای قطع و عایق بندی متفاوت است.

  • فشار گاز SF6 با هدف عایق بندی به طور معمول کمتر از 2.5 بار نگه داری می شود، این در حالی است که فشار گاز SF6 به منظور قطع کردن باید میان 5 تا 7 بار باشد.

از آنجایی که تکنولوژی خلا برای ولتاژهای بالا هنوز در دسترس نیست، برای GIS و یا تابلو برق های عایق شده با گاز که در ولتاژ های بالاتر از 75.2 کیلو ولت کار می کنند، تنها گاز SF6 است که هم برای قطع کردن و هم برای عایق کردن مدار مورد استفاده قرار می گیرد.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها، تابلو برق های فلزی که به کمک گاز عایق بندی شده اند انواع مختلفی دارند.

 

GIS هایی با فاز ایزوله

در این پیکربندی، هر بخش از تابلو برق به طور جداگانه ای ساخته شده و به مجموعه اضافه می شوند. این بدان معناست که، برای هر فاز، یک بخش از قطع کننده ی مدار، یک قطب از جداکننده ی الکتریکی و یک فاز از ترانسفورماتور جریان در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این نوع از GIS عرض بزرگتری درمقایسه با سایر سیستم های توزیع عایق شده با کمک گاز دارند.

GIS  سه فاز مجتمع

در این پیکربندی، تمامی بخش های  سیستم یعنی، سه بخش از قطع کننده ها و تمام سه مرحله از ترانسفورماتور جریان در یک محفظه فلزی منحصر به فرد قرار گرفته اند. نحوه ی قرار گیری این ادوات، یک ماژول سه فاز را در این محفظه ایجاد می کند. اندازه ی این نوع ماژول یک سوم GIS فاز ایزوله است.

سیستم GIS ترکیبی

این سیستم را می توان یک ترکیب بسیار مناسب از فاز ایزوله و المان های معمول سه فاز دانست. در این جا سیستم سه فاز در واقع گذرگاه سیستم است که ارتباط با گذرگاه بار را آسان تر می کند. ابزارآلات بخش ایزوله از خرابی های فاز به فاز جلوگیری می کنند.  این طراحی بهینه با توجه به دو اصل کلیدی، یعنی فضای موجود و امکان تعمیر سیستم، طراحی و ساخته شده اند.

 

GIS فشرده

در این نوع از تابلو برق های عایق شده با کمک گاز، یک عنصر کاربردی در محفظه ی فلزی بسته بندی می شود. به عنوان مثال، در برخی از طراحی ها یک قطع کننده ی مدار سه فاز، ترانسفورماتور جریان، سوییچ های زمین و حتی سایر عناصر تغذیه کننده تنها در یک کپسول فلزی متمرکز شده اند.

 

سیستم های بسیار فشرده

این طراحی برای اولین بار در سال 2000 میلادی معرفی شد که در آن تمامی تجهیزات مورد نیاز در کنار هم و در یک واحد انباشته می شوند. این واحد که به کمک گاز عایق بندی شده است، توانسته است نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند؛ چرا که یک راه حل کامل و مناسب در قالب تنها یک واحد مشخص برای ایستگاه های بیرونی می باشد. به عنوان مثال، تنها (HIS) ها برای جوابگویی به نیاز های یک ایستگاه برق در فضای باز، کافی هستند­.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Subtotal 0 تومان