منو
09103690034

لودسل و نحوه عملکرد آن

لودسل و نحوه عملکرد آن

 

آقای برق درپست اینستاگرامی خود ، یک بیان اجمالی و کاربردی به لودسل ها داشت . در این نوشتار سعی دارد نگاه دقیق تری به این عناصر سنجش وزن خواهد داشت تا حق مطلب را برای کاربران عزیزش ادا کرده باشد .

C:\Users\Farshad\Desktop\rr.PNG

اگربخواهیم فیلد هایی که لودسل ها ، عمده نقش را در آن ایفا میکنند بیان کنیم باید به پروسه های تست مواد و تست سازه ها و پروسه های سنجش فشار و سنجش وزن و کنترل کیفیت اشاره نمود.

ساختار لودسل:

لودسل المانی است که نیرو یا وزن را به خروجی قابل اندازه گیری تبدیل میکند . ساختار لودسل ها متنوع بوده ،که بصورت هیدرولیکی ، پنوماتیکی و استرین گیج و پیزو یا خازنی وجود دارد .اما دراین نوشتار تمرکز ما روی لودسل هایی با ساختار استرین گیج خواهد بود که جامعیت بیشتری دارند.

استرین گیج:

به طور کلی استرین گیج از چند نوار فلزی تشکیل شده که با دفرمه شدن آن ها توسط نیرو ، میزان مقاومت خروجی اش تغییرمیکند . پس استرین گیج ها مقاومت هایی هستند که مقاومت آنها متناسب با فشاری که برآ نها وارد میشود تغییر میکند .

 

شاید برای شما سوال باشد که وقتی استرین گیج خروجی مقاومتی دارد ، چطور از لودسل میتوان خروجی از جنس ولتاژ دریافت نمود؟

در این میان با یک واسطه روبرو خواهیم بود به نام پل وتستون ، این المان چهار بازو دارد که روی هر بازوی آن یک مقاومت قرار میگیرد ، زمانی که مقاومت های روبروی هم برابر باشند خروجی پل متعادل خواهد بود و خروجی ای که اکنون ازجنس ولتاژ میباشد صفر است.

حال آن مقاومت ها را استرین گیج تصورکنید ، زمانی که نیرو بر یکی از استرین ها وارد میشود،پل دچار بی تعادلی شده و ولتاژی در خروجی ظاهر می شود.

C:\Users\Farshad\Desktop\212805.fig.008.jpg

 

خروجی و حساسیت در لودسل ها و نحوه راه اندازی:

حساسیت لودسل های استرین گیجی بر مبنای mv/v مطرح میشود .

به عنوان مثال : برای یک پروژه لودسلی خریداری شده است که روی تگ آن نوشته شده خروجی 2 میلی ولت برولت و تغذیه 10 ولت و شما میبایست آنرا به کار ببرید.

در ابتدا باید میزان خروجی لودسل را به ازای کل ظرفیت وزن لودسل به دست آورد که این عدد حاصاضرب دو عدد بالا میباشد.

در ادامه باید به این توجه کنید که لودسل چند سیمه است ؟

لودسل ها در انواع چهارسیمه و شش سیمه هستند که همواره دو سیم برای تغذیه است و دو سیم دیگر برای برگشت از لودسل ها است که اگر لودسل برای مسیرهای طولانی تر بکار رود ، نوع شش سیمه بکار میرود. لازم بذکر است که اکثر لودسل ها چهار سیمه هستند.

به عنوان مثال زمانی که میخواهیم یک باسکول را راه اندازی کنیم که از چندین لودسل در آن استفاده شده است بعد از اینکه لودسل ها را در محل مناسب کاشتیم باید سیم های آنها را به جعبه ی تقویت کننده سیم بندی کنیم . چرا که لودسل ها بطور مستقیم به کنترلر وصل نمیشوند و باید ابتدا به باکس تقویت کننده متصل و از آن باکس وزن روی لودسل ها میشود و خروجی متوسط به کنترلر انتقال یابد.

C:\Users\Farshad\Downloads\SHAREit\HTC Desire 630 dual sim\photo\loadcellkit.jpg

 

لودسل ها در طرح های مختلف روانه بازار شده اند و دلیل این تنوع محدودیت های کاربری در مکان های مختلف هستند .

 

انتخاب لودسل:

همیشه باید در اجرای بهتر پروژه هایی که لودسل ها در آن دخیل هستند ، قبل از بکار بردن لودسل میبایست به سوالات زیر برای اجرای بهتر به خود پاسخ دهید.

. حداکثر وزنی که قصد دارید سنجش کنید چقدر است؟

. حداقل وزنی که قصد دارید سنجش کنید چقدر است ؟

. نیازمندی های شما چیست ؟ ( از لحاظ ولتاژ مورد نیاز و کابل کشی مورد نیازو نوع کانکتور به کاربرده شده )

. شرایط فیزیکی شما به چه صورت است ؟ ( ارتفاع و عرض سطح کارو جنس سطح کار )

. حداکثر دما و حداقل دمای و مرطوبیت محیط چقدر است ؟

. میزان هیسترزیس پذیرش سیستم چقدر است؟

 

نمونه ای از کاربرد لودسل در صنعت سیمان
نمونه ای از کاربرد لودسل در صنعت سیمان
نمونه ای از کاربرد لودسل در صنعت سیمان
نمونه ای از کاربرد لودسل در صنعت سیمان

 

لودسل

مطالب مرتبط
ترانسمیتر سطح سنج 5 دقیقه

لول ترانسمیتر یا ترانسمیتر سطح چیست؟

adm

لول ترانسمیتر یا ترانسمیتر سطح چیست؟ ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر (Level Transmitter) دستگاهیست که برای اندازه گیری و گزارش سطح مایعات و سیالات مختلف در داخل یک مخزن استفاده می شود. احتمالاً شناور کولر های آبی را دیده اید که با حرکت مکانیکی می تواند میزان حجم آب در داخل کولر را به شما […]

3 دقیقه

ترانسمیترهای فشار تفاضلی(فلومتر)

آقای نویسنده

ترانسمیترهای فشار تفاضلی(فلومتر) در این مقاله اقای برق یکی از کاربردی ترین تجهیزات ابزار دقیق به نام ترانسمیترهای فشار تفاضلی هستند را شرح میدهد. هدف اقای برق در این مقاله این است که کاربرانش را با شیوه های کاربردی بکارگرفتن این ترانسمیترها در صنعت آشنا کند.همان طور که کاربران می دانند عمدتا از این تجهیز […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Subtotal 0 تومان