منو
09103690034

چگونه می توان موتورهای AC سه فاز را آزمایش کرد؟

چگونه می توان موتورهای AC  سه فاز را آزمایش کرد؟

تست سلامت موتور AC سه فاز دارای مراحل مختلفی می باشد. برای حصول اطمینان مراحل اساسی در زیر آمده است:

 

(1) بازرسی عمومی

(2) آزمایش برقراری اتصال و مقاومت زمین

(3) تست منبع تغذیه

(4) تست برقراری اتصال سیم پیچ موتور AC

(5) تست مقاومت سیم پیچ موتور AC

(6) تست مقاومت عایقی

(7) تست امپدانس در حال کار

هر کدام از مراحل فوق در زیر تشریح می شوند.

 


1- بازرسی عمومی

در بازرسی عمومی برای تست سلامت موتور AC سه فاز ، موارد زیر را انجام دهید:

(1) ظاهر موتور را بررسی کنید. تمام موارد از قبیل آثار سوختگی، آسیب های بدنه یا خنک کننده فن یا شفت را بررسی کنید.

(2) موتور به صورت دستی چرخش دهید تا وضعیت بلبرینگ را بررسی نمایید. مراقب باشید چرخش شفت راحت و آزاد انجام گیرد. اگر چرخش شفت آزاد و راحت باشد، احتمالا یاتاقان در وضعیت خوبی است، در غیر این صورت آن را تعمیر و یا تعویض کنید، یا برای تشخیص بیشتر آن را از جای خود خارج نمایید.

(3) همزمان با تمام تست ها و بازرسی ها، پلاک مشخصات موتور اطلاعات ارزشمندی ارائه می دهد که به اطمینان از سلامت واقعی موتور کمک می کند. پلاک مشخصات موتور را به طور کامل بررسی کنید و مقادیر آزمایش در حال کار موتور را با مقادیر پلاک مقایسه نمایید.

تصویر_به پلاک موتور توجه شود.
تصویر_به پلاک موتور توجه شود.

 

2- آزمایش برقراری اتصال و مقاومت زمین

جهت تست سلامت موتور AC سه فاز، با یک مولتی متر، مقاومت بین فریم موتور ( یا بدنه موتور ) و اتصال زمین را اندازه گیری کنید. عدد خوانده شده برای یک موتور خوب باید کمتر از 0.5 اهم داشته باشد. هر مقدار بیشتر 0.5 اهم نشان دهنده مشکلی در موتور است.منظور از این تست بررسی اتصال زمین موتور است،که آیا ارت موتور متصل شده است یا خیر.

 

3- تست منبع تغذیه

برای موتورهای سه فاز، ولتاژ مورد انتظار برای یک سیستم 230 تا 400 ولت، 230 ولت برای فاز نول یا خنثی و 400 ولت بین هر یک از خطوط سه فاز می باشد. با استفاده از یک مولتی متر، ولتاژ صحیح را به موتور اعمال کنید. اطمینان پیدا کنید که ترمینال منبع تغذیه در شرایط خوبی است. اتصالات ترمینال های (U، V، و W) را بررسی کنید. برای موتورهای سه فاز، نوع اتصال ستاره (Y) یا دلتا می باشد.

ولتاژفاز به فاز در یک منبع سه فاز بین 375 تا 410 ولت می باشد.
تصویر_ولتاژفاز به فاز در یک منبع سه فاز بین 375 تا 410 ولت می باشد.

 

4- تست برقراری اتصال سیم پیچ موتور AC

جهت تست سلامت موتور AC سه فاز، با استفاده از یک مولتی متر، برقراری اتصال سیم پیچ موتور را فاز به فاز (U به V، V به W، W  به U) بررسی کنید. بین هر فاز تا فاز باید اتصال خوبی برقرار باشد. اگر در فاز خاصی اتصال برقرار نبود، موتور شما احتمالا سوخته است.

لطفا نحوه شناسایی سیم پیچ های سه فاز را برای شناسایی سیم پیچ مناسب ببینید. نماد U، V، W یک نماد سیم پیچ اروپایی است.

تصویر_تست اتصال تک تک فاز ها با مرکز ستاره
تصویر_تست اتصال تک تک فاز ها با مرکز ستاره

 

تصویر_تست اتصال دوفاز به صورت همزمان با یکدیگر
تصویر_تست اتصال دوفاز به صورت همزمان با یکدیگر
  • توجه: دقت شود در مورد بالا هدف بررسی اهم سیم پیچ ها نیست و فقط می خواهیم ببینیم سیم پیچ ما قطعی کامل دارد یاخیر،توجه داشته باشید در صورت تست مقاومتی(اهمی) سیم پیچ که در مرحله 5 توضیح داده میشود دیگر نیاز به تست شماره 4 نیست.

 

5- تست مقاومت سیم پیچ موتور AC

مقاومت سیم پیچ یا اهم را با استفاده از یک مولیتی متر یا اهم متر را جهت تست سلامت موتور AC سه فاز بررسی کنید.برای ترمینال فاز به فاز (U به V، V به W، W به U)، بررسی کنید. درخواندن اهم هر سیم پیچ باید اعداد یکسان (یا تقریبا مشابه) باشند. به یاد داشته باشید که در سه فاز ها سیم پیچ های یکسان یا تقریبا مشابه است!

برای تست تک تک سیم پیچ ها بهتر است،دو سر کلاف های هر فاز مانند تصویر بالا باز باشد و شین ستاره یا مثلث از روی ترمینال ها باز شود.
تصویر_برای تست تک تک سیم پیچ ها بهتر است،دو سر کلاف های هر فاز مانند تصویر بالا باز باشد و شین ستاره یا مثلث از روی ترمینال ها باز شود.

6-تست مقاومت عایقی

خرابی مقاومت عایقی یک موتور الکتریکی یکی از اولین نشانه هایی است که نشان می دهد موتور در حال خراب شدن است. برای یک موتور سه فاز، مقاومت عایقی معمولا بین هر سیم پیچ یا فاز موتور و بین هر فاز موتور و قاب موتور (زمین) با استفاده از تستر عایقی یا megger اندازه گیری می شود. تنظیم ولتاژ تستر مقاومت عایقی را روی  500 ولت تنظیم کنید. فاز به فاز یعنی (U به V، V به W،  W به U) را بررسی کنید. از فاز به قاب موتور (یا زمین) (U به E، V به E، W به E) را بررسی کنید.حداقل مقدار تست شده مقاومت عایقی موتور 1 مگا اهم می باشد.

 

تصویر_تست مقاومت عایقی تست هر فاز موتور با بدنه یا زمین سیستم است.
تصویر_تست مقاومت عایقی تست هر فاز موتور با بدنه یا زمین سیستم است.
تصویر_نمونه ای از تست با مگا اهم متر هر سیم پیچ
تصویر_نمونه ای از تست با مگا اهم متر هر سیم پیچ

7-تست امپدانس در حال کار

وقتی موتور در حال کار است، جهت تست سلامت موتور AC سه فاز، مقاومت ظاهری یا امپدانس را تست کنید.( امپدانس از نسبت ولتاژ به جریان به دست می آید.) آمپلی فایر کامل یا (FLA) را با یک وسیله اندازه گیری مناسب یا ترجیحا یک گیره روی وسیله اندازه گیری بررسی کنید و با نام FLA مقایسه کنید. انحراف از مقدار مجاز FLA می تواند نشانه مشکلاتی در موتور در حین کار را نشان دهد.

برای آموزش کامل راه اندازی موتور های الکتریکی کلیک کنید.
مطالب مرتبط
10 دقیقه

انواع روش های راه اندازی موتور سه فاز

adm

روش های راه اندازی موتور سه فاز یکی از مزایای موتورهای القایی سه فاز، راه اندازی ساده آنهاست. برای راه اندازی یک موتور القایی سه فاز کافی است تا سیم پیچی های استاتور را به شبکه متصل کنیم. در این حالت موتور شروع به حرکت کرده و به سرعت نهایی خود می رسد. یکی از […]

حفاظت ارت فال موتور الکتریکی 11 دقیقه

حفاظت در برابر خطا زمین در موتور ها

adm

یکی از رایج ­ترین خطاهایی که در موتور رخ می­دهد خطای سیم ­پیچ استاتور است. شکل ابتدایی خطا (فاز-به-فاز و غیره)  یا علت پدید آمدن آن (گرمای بیش از حد چرخه­ای و غیره) هرچه که باشد، وجود قاب و پوشش فلزی اطراف باعث می­شود که این خطا به سرعت به خطای زمین تبدیل شود. بنابراین، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان