منو
09103690034

قطع کننده نشتی زمین ELCB/RCCB

قطع کننده ی نشتی زمین یا ELCB(Earth leakage circuit breaker)

مشاهده ی هرگونه نشتی جریان در وسایل برقی به سبب وجود آسیب هایی در عایق مدار الکتریکی ای است که در درون آن ها تعبیه شده است. چنین آسیب هایی باید به درستی شناسایی شوند و از ادامه ی نشتی جریان جلوگیری به عمل آید، چرا که در غیر این صورت بروز آسیب هایی از جمله شوک الکتریکی به هنگام تماس با وسایل برقی اجتناب ناپذیر خواهد بود. قطع کننده ی نشتی زمین این کار را به شکل دقیق و موثری انجام می دهد. این بدان معناست که این سیستم محل نشتی جریان زمین را شناسایی می کند و با باز کردن سوئیچ اتصال مرتبط، منبع تغذیه را خاموش می کند.

 

[mks_separator style=”dotted” height=”2″]

[mks_highlight color=”#ffbf00″]به طور کلی دو نوع قطع کننده ی نشتی زمین وجود دارد : ELCB جریان و ELCB ولتاژ.[/mks_highlight]

 

قطع کننده ی ولتاژ نشتی زمین:

اساس کار ELCB ولتاژ بسیار ساده است. یک ترمینال از رله سیم پیچی شده به بدنه ی فلزی وسیله ی برقی متصل می شود تا از دستگاه در برابر نشتی ولتاژ زمین محافظت کند و یک ترمینال دیگر به طور مستقیم در تماس با زمین قرار می گیرد. در صورت بروز هرگونه خرابی در عایق وسیله ی برقی و یا تماس هر جریان الکتریکی و یا موجود زنده ای با سطح آن، یک اختلاف ولتاژ میان ترمینال متصل به بدنه ی وسیله ی فلزی و ترمینال متصل به زمین به وجود می آید که سبب ایجاد جریان در رله می شود.

voltage earth leakage circuit breaker

اگر اختلاف ولتاژ ایجاد شده از یک حد مشخص بیشتر باشد، سبب تولید جریانی می شود که می تواند قطع کننده ی نشتی زمین را فعال کرده و منبع تغذیه ی دستگاه را غیر فعال کند. یکی از ویژگی های این دسته از قطع کننده های نشتی زمین این است که آن ها می توانند تنها از یک وسیله ی برقی، که در واقع به آن متصل هستند، محافظت کنند. این دستگاه نمی تواند نشتی جریان را در سایر ادوات نصب شده در سیستم شناسایی کند و از نشتی جریان در آن ها جلوگیری کند.

 

ELCB جریان یا RCCB و یا قطع کننده ی جریان پس ماند:

مکانیزم عملکرد قطع کننده ی جریان نشتی زمین نیز مانند قطع کننده ی ولتاژ نشتی زمین بسیار ساده است، اما تئوری عملکرد این دو مدار بسیار متفاوت با یکدیگر می باشد به گونه ای که قطع کننده ی جریان پس ماند بسیار حساس تر از ELCB می باشد. به طور کلی، ELCB ها دو نوع هستند، اما عموما ELCB هایی که بر اساس ولتاژ عمل می کنن، به اختصار تحت عنوان ELCB و ELCB هایی که بر اساس جریان عمل می کنند،تحت عنوان RCD و یا RCCB معروف هستند.

در اینجا یک هسته ی CT از هر دو سیم فاز و نول تغذیه می شود.

residual current circuit breaker

ELCB جریان پس ماند تک فاز: قطبیت سیم های فاز و نول بر روی هسته به گونه ای انتخاب شده اند که در حالت عادی mmf یک سیم پیچ مخالف با mmf سیم پیچ دیگر باشد. این بدان سبب است که در حالت عادی یعنی زمانی که هیچ گونه نشتی جریان وجود ندارد، جریان از طریق سیم فاز وارد سیستم می شود و از طریق سیم نول از آن خارج خواهد شد. از آنجایی که هر دو جریان همسو هستند، mmf برایند حاصل از این دو جریان نیز صفر خواهد بود. سیم پیچ رله در چنین سیستمی در اتصال با سیم پیچ سومی است که بر روی هسته ی CT به عنوان عامل ثانویه قرار گرفته است. پایانه های این سیم پیچ به سیستم رله متصل هستند. در حالت عادی که هیچ گونه نشتی جریان در مدار وجود ندارد، هیچ گونه جریانی نیز در سیم پیچ سوم وجود نخواهد داشت، چرا که شدت جریان های فاز و نول با یکدیگر برابر هستند. در صورت بروز هرگونه نشتی زمین در تجهیزات برقی، بخشی از جریان فاز به جای بازگشت در مدار، از طریق مسیر نشت به زمین منتقل می شود. در چنین شرایط شدت جریان فازی که از RCCB عبور می کند با شدت جریان نول عبوری از آن برابر نخواهد بود.

ELCB جریان و یا قطع کننده ی جریان پس ماند سه فاز: زمانی که این تفاوت جریان از یک مقدار معینی تجاوز کند، جریان در سومین سیم پیچ ثانویه ی هسته به اندازه ی کافی بالا می رود تا بتواند رله الکترومغناطیسی متصل به آن را فعال کند.

این رله می تواند سبب فعال شدن سیستم قطع کننده ی نشتی زمین شود و منبع تغذیه ی مدار وسیله ی برقی تحت حفاظت خود را قطع می کند. قطع کننده ی جریان پس ماند در بسیاری از مواقع تحت عنوان دستگاه جریان پس ماند (RCD) نیز شناخته می شود. این نام بیشتر در زمانی که این دستگاه به همراه قطع کننده ی مدار متصل به RCCB بررسی می شود، تحت این نام شناخته می شود. این بدان معناست که تمام بخش های یک RCCB به جز بخش قطع کننده ی مدار تحت نام RCD شناخته می شود.

 

مطالب مرتبط
4 دقیقه

کلیدهای اتوماتیک کمپکت

آقای نویسنده

کلیدهای اتوماتیک کمپکت(Molded case circuit breaker) برای حفاظت سیستم های روشنایی ، سیستم های برق صنعتی و معمولا ماشین الات دربرابر اتصال کوتاه و اضافه بار از المان های مختلفی همچون فیوز ، کلید فیوز و کلید های اتوماتیک استفاده می کنند. ولی عملکرد فیوزها به تنهایی نیاز صنعت را ارضا نمی کردند زیرا فیوزها […]

3 دقیقه

انواع فیوز های کاردی(NH)

آقای نویسنده

فیوز کاردی یا فیوز چاقویی ، نوعی از فیوز های ذوب شونده به شمار می آید گرچه مدل های دیگری از فیوز ها نیز وجود دارد مانند فیوز فشنگی یا فیوز شیشه ای که مکانیزم اصلی آنها عین هم است و فقط در شکل ظاهری و مقدار تحمل جریان با یک دیگر متفاوت هستند. فیوز […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Subtotal 0 تومان