منو
09103690034
تصویر1_نمایی از یک ترموکوپل به همراه ترانسمیتر برای تقویت ولتاژ میلی ولت خروجی از ترموکوپل
تصویر1_نمایی از یک ترموکوپل به همراه ترانسمیتر برای تقویت ولتاژ میلی ولت خروجی از ترموکوپل

ترموکوپل یک سنسور حرارتی است که جهت نمایش میزان حرارت در صنایع تولید، ماشین آلات و کاربردهای علمی مورد استفاده قرار میگیرد. یک ترموکوپل می تواند برای حصول اطمینان از میزان حرارت مناسب سطوحی نظیر استیل یا آلیاژهای فلزی در صنایع ماشینی ، یا جهت نمایش حرارت وقتی که یک مخزن یا یک مکان بسیار گرم شده است و نیاز به سرمایش دارد ، مفید باشد و بکار رود.

تصویر2_ترموکوپل از دوفلز متفاوت ساخته می شود و از اختلاف ولتاژ به وجود آمده پس از تقویت دمای محل مورد نظر را اندازه می گیریم.
تصویر2_ترموکوپل از دوفلز متفاوت ساخته می شود و از اختلاف ولتاژ به وجود آمده پس از تقویت دمای محل مورد نظر را اندازه می گیریم.

یک ترموکوپل بر اساس محاسبات دیفرانسیلی از یک نقطه  ی حرارتی مشخص ، که به آن نقطه اتصال مرجع گفته می شود، و یک پراب متصل به سطحی که قرار است اندازه گیری گردد ، عمل می کند.شرایط آزمایشگاهی امکان ایجاد یک نقطه حرارتی مرجع را فراهم می کنند، اما شرایط استفاده از ترموکوپل اغلب نیاز به استفاده از یک ثابت دمایی که بصورت مصنوعی ایجاد شده است را ضرورت می بخشد. از آنجا که ولتاژ های ایجاد شده از اتصال فلزات متمایز مشخص و ثابت است، آنها را به عنوان نقاط مرجع بر مبنای ارتباط آنها با سطح مورد اندازه گیری در نظر می گیرند. زمانی که ماشین این تفاوت را تشخیص دهد، دما را محاسبه نموده و پیامی را به دستگاه اندازه گیری ارسال میکند.

بدلیل اینکه فلزات با ترکیبات مختلف دماهای متفاوتی را تولید می کنند ، و این فلزات مختلف دارای سطوح تحمل و قدرت متفاوتی هستند، محققان ترکیبات استاندارد شده ای را جهت بهره برداری حداکثری پتانسیل خروجی در مجموعه ای از ترکیبات استاندارد ارائه نموده اند.

چهار دسته بندی متفاوت از جفتهای ترموکوپل وجود دارد که بیشتر آنها از طریق حروف بزرگ شناخته می شوند.این دسته بندی ها عبارتند از: کلاس home body ، کلاس upper crust ، کلاس rarified و کلاس Exotic.

کلاس home body شامل فلزات استاندارد و یا فلزات رایج مورد استفاده هستند، در حالیکه کلاس upper crust تمامی ترکیبات پلانتینیوم را در بر دارد. کلاس rarified شامل فلزات نسوز و کلاس exotic در طبیعت بسیار مشخص است که اغلب ترکیبات فلزی خاص و نادر برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار میگیرند.

تصویر شماره3_تایپ های مختلف ترموکوپل
تصویر4_ولتاژخروجی بر حسب دمای داده شده به ترموکوپل در تایپ های مختلف
تصویر4_ولتاژخروجی بر حسب دمای داده شده به ترموکوپل در تایپ های مختلف

 

ترموکوپل های rarified و exotic دارای کدهای حروفی خاصی که با آنها مشخص شوند نیستند، زیرا کاربردهای بسیار کمتری دارند. برخی از این ترکیبات دارای محدوده های دمایی استانداردی هستند که در متون فنی به آنها اشاره شده است.

علاوه بر سیستم شماره گزاری ، ترموکوپلها بصورت رنگی نیز کد بندی شده اند. این کد بندی رنگ ممکن است از کشور به کشور دیگر متفاوت باشد.لذا بهتر است کدبندیهای رنگی متفاوت را بر اساس کشوری که مرجع آن مواد می باشد، بررسی نمود.

برخی کاربردهای ترموکوپل شامل اندازه گیری استیل در طی عملیات ماشینکاری هستند. انواع B,K,R و S ترموکوپلها بدلیل محدوده ی دمایی بالایشان بیشتر برای این کاربرد مناسب هستند.این موضوع به تولید کننده کمک می کند تا بداند چه زمانی مواد مذاب در دمای کافی ذوب می شوند. لوازم گازی می توانند در صورتی که به نقطه ی اشباع می رسند بسیار گرم شوند، که این امر در جایی که گاز تحت فشار است و دمای بالا نیز وجود دارد موجب وقوع وضعیتی بسیار خطر ناک میگردد. از اینرو ترموکوپلها می توانند دما را قرائت نموده و تجهیزات قطع کننده ی گاز را فعال نمایند.

تصویر3_نمایی از یک ترموکوپل واقعی(سیم هایی در قسمت پراپ آن از دوجنس مختلف فلز وجود دارد)
تصویر5_نمایی از یک ترموکوپل واقعی(سیم هایی در قسمت پراپ آن از دوجنس مختلف فلز وجود دارد)
مطالب مرتبط
ترانسمیتر سطح سنج 5 دقیقه

لول ترانسمیتر یا ترانسمیتر سطح چیست؟

adm

لول ترانسمیتر یا ترانسمیتر سطح چیست؟ ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر (Level Transmitter) دستگاهیست که برای اندازه گیری و گزارش سطح مایعات و سیالات مختلف در داخل یک مخزن استفاده می شود. احتمالاً شناور کولر های آبی را دیده اید که با حرکت مکانیکی می تواند میزان حجم آب در داخل کولر را به شما […]

4 دقیقه

لودسل و نحوه عملکرد آن

آقای نویسنده

لودسل و نحوه عملکرد آن   آقای برق درپست اینستاگرامی خود ، یک بیان اجمالی و کاربردی به لودسل ها داشت . در این نوشتار سعی دارد نگاه دقیق تری به این عناصر سنجش وزن خواهد داشت تا حق مطلب را برای کاربران عزیزش ادا کرده باشد . اگربخواهیم فیلد هایی که لودسل ها ، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان