منو
09103690034

اندازه گیری مقاومت عایقی موتور

چگونه می توان مقاومت عایقی موتور الکتریکی را اندازه گیری کرد؟

تست مقاومت عایقی
تصویر_تست مقاومت عایقی
اندازه گیری مقاومت عایقی موتور، برای افزایش عمر سیستم های الکتریکی و موتورها، بایستی به طور مرتب انجام شود. در طول سالها استفاده، پس از چندین دوره عملیات، موتورهای الکتریکی در معرض عوامل محیطی مانند خاک، گریس، دما، فشار کاری و ارتعاش قرار می گیرند. این شرایط می تواند باعث خرابی عایق شود، که در نتیجه منجر به خسارت در تولید و یا حتی آتش سوزی می شود. یک سیستم موثر موتور مقاوم در برابر عایق، دارای مقاومت بالا است، معمولا (حداقل) بیش از چند مگا اهم (MΩ) می باشد. یک سیستم عایق ضعیف، دارای مقاومت عایقی کمتری است. مقاومت عایقی بهینه  برای موتورهای الکتریکی بسته به کاربردی که موتور دارد و یا محیطی که در آن قرار دارد، اغلب توسط مشخصات سازنده، محاسبه می گردد. عملا غیرممکن است قواعدی را برای تعیین حداقل مقدار واقعی مقاومت عایقی موتور الکتریکی تنظیم کنیم، زیرا مقاومت بر اساس روش ساخت، شرایط استفاده از موادی که در ساخت عایق به کار برده شده، ولتاژ نامی، اندازه و نوع متفاوت است. یک قاعده کلی اینکه حداقل مقدار واقعی مقاومت عایقی موتور الکتریکی از 10 مگا اهم یا بیشتر است. اگر در اندازه گیری مقاومت عایقی موتور بیشتر یا برابر 10MΩ باشد، گفته می شود که سیستم عایق موتور الکتریکی در وضعیت خوبی قرار دارد.

سطح مقاومت یک عایق نمونه برای موتورهای الکتریکی چیست؟

هیچ قاعده ای برای تعیین حداقل مقدار مقاومت عایقی برای یک موتور وجود ندارد. اکثر داده های موجود اندازه گیری مقاومت عایقی موتور، تجربی هستند. موارد ذکر شده در زیر ازطرف شرکت grundfos ، تنظیم شده است. این شرکت از تولید کنندگان پیشرو در موتورهای الکتریکی می باشد.
سطح مقاومت عایق سطح عایق
2 مگا اهم یا کمتر بد
2 تا 5 مگا اهم بحرانی
2 تا 5 مگا اهم غیرعادی
10 تا 50 مگا اهم خوب
50 تا 100 مگا اهم خیلی خوب
100 مگا اهم یا بیشتر عالی

چگونگی مقاومت عایقی موتور الکتریکی را اندازه گیری کنیم؟

اندازه گیری مقاومت عایقی موتور با استفاده از یک “مگا اهم متر”، یعنی یک اهم متر با رنج مقاومت بالا انجام می شود. برای اندازه گیری مقاومت عایق، ولتاژ مستقیم بین 500 تا 1000 ولت بین سیم پیچ و زمین موتور اعمال می شود. این روش اندازه گیری در شکل زیر نشان داده شده است:
تصویر یک نمونه مگا اهم متر
تصویر_تصویر یک نمونه مگا اهم متر
در طول اندازه گیری و بلافاصله پس از آن، هیچ ترمینال موتور را لمس نکنید، زیرا بعضی از آنها حامل ولتاژ خطرناکی هستند که ممکن است فاجعه آمیز باشد. حداقل مقاومت عایقی موتور الکتریکی، را می توان با اعمال ولتاژ 500 ولت به زمین در دمای سیم پیچ 15- درجه سانتی گراد تا 20- درجه سانتیگراد اندازه گیری نمود. حداکثر مقاومت عایقی می تواند در ولتاژ 500 ولت و دمای سیم پیچ عملیاتی 80 تا 120 درجه سانتیگراد اندازه گیری شود. این اندازه گیری بستگی به نوع موتور و کارایی آن نیز دارد. حداقل مقاومت عایقی هر موتور، Rmin، می تواند با ضرب کردن ولتاژ نامی VR، با فاکتور ثابت 0.5 MΩ بر کیلوولت در دمای درجه حرارت 80 تا 120درجه سانتی گراد بسته به نوع موتور و کارایی آن، محاسبه شود.

نحوه محاسبه مقاومت مینیمم:                                              Rmin = 0.5 * VR

بررسی های منظم مقاومت عایقی موتور الکتریکی چگونه انجام می شود؟

کلید طولانی کردن عمر دستگاه الکتریکی، کنترل و نگهداری دوره ای آن است. اندازه گیری مقاومت عایقی موتور باید به طور مرتب بررسی شوند، مقاومت عایقی موتورهای فعال و غیرفعال.
  1. اگر مقاومت عایقی یک موتور نو، تمیز یا تعمیر شده که غیر فعال نگهداشته شده  برای مدتی کمتر از 10 مگا اهم باشد، ممکن است دلیلش این باشد که سیم پیچ ها مرطوب هستند و باید خشک شوند.
  2. برای یک موتور در حال عمل،حداقل مقاومت عایقی ممکن است به سطح بحرانی کاهش یابد. اگر در اندازه گیری مقاومت عایقی موتور، مقدار اندازه گیری شده بیشتر از مقدار محاسبه شده حداقل مقاومت عایقی باشد، موتور می تواند به کار ادامه دهد.با این حال، اگر به کمتر از این حد نزول کند، موتور باید بلافاصله متوقف شود تا به دلیل ولتاژ نشت بالا از آسیب به پرسنل جلوگیری شود.

پس

مطالب مرتبط
حفاظت ارت فال موتور الکتریکی 11 دقیقه

حفاظت در برابر خطا زمین در موتور ها

adm

یکی از رایج ­ترین خطاهایی که در موتور رخ می­دهد خطای سیم ­پیچ استاتور است. شکل ابتدایی خطا (فاز-به-فاز و غیره)  یا علت پدید آمدن آن (گرمای بیش از حد چرخه­ای و غیره) هرچه که باشد، وجود قاب و پوشش فلزی اطراف باعث می­شود که این خطا به سرعت به خطای زمین تبدیل شود. بنابراین، […]

10 دقیقه

انواع روش های راه اندازی موتور سه فاز

adm

روش های راه اندازی موتور سه فاز یکی از مزایای موتورهای القایی سه فاز، راه اندازی ساده آنهاست. برای راه اندازی یک موتور القایی سه فاز کافی است تا سیم پیچی های استاتور را به شبکه متصل کنیم. در این حالت موتور شروع به حرکت کرده و به سرعت نهایی خود می رسد. یکی از […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Subtotal 0 تومان